ŠPECIFIKÁ VÍN BORDEAUX

ŠPECIFIKÁ VÍN BORDEAUX

Červené vína zo špičkových chateaux v Bordeaux patria k najdrahším na svete. Dlhovekosť a vysoká kvalita ich predurčujú predovšetkým na dražby a zberateľské účely.

Najlepšie ročníky sa predávajú za skutočne astronomické sumy. Hovoriť v Bordeaux o vydarenom ročníku nie je jednoduché. Tento obrovský región vyprodukuje ročne viac vín ako celá Austrália a len zlomok z tohto množstva pripadá na renomované majetky. Poslednými výbornými (na pravom aj ľavom brehu) ročníkmi boli 2000, 2003, 2005, 2009 a 2010.   

Tri základné modré odrody

Červené vína Bordeaux predstavujú kupáže Cabernetu Sauvignon so skôr dozrievajúcimi odrodami Merlot a Cabernet Franc. V malom množstve sa tu pestujú i odrody Malbec a Petit Verdot.

Cabernet Sauvignon dáva mokom robustné telo a trieslovinu, viac rozšírený Merlot šarmantnú ovocnosť a jemnosť prvého dojmu a Cabernet Franc akúsi pomyselnú chrbtovú kosť. Podiel týchto troch základných odrôd v cuvée je rôzny.  

Chateau Mouton Rothschild obsahuje až 80 percent Cabernet Sauvignonu, Chateau Pétrus je na 95 percent Merlotom a v Chateau Cheval Blanc dominuje Cabernet Franc. Oproti týmto extrémom stoja ostatné vína s rôznym, zvyčajne vyrovnanejším podielom základných odrôd v zmesi.

Adjustáž

Špecifikom najväčších vín Bordeaux je aj ich adjustáž. Okrem bežných 750 ml fliaš (mimochodom, nesú názov Bordeaux) sa v oblasti možno stretnúť i so sklom väčších objemov, a to predovšetkým na dražbách vzácnych archívnych mokov. Fľaše s objemom 1,5 litra (2 x 750 ml) sú najznámejšie z veľkých. Označujú sa termínom magnum. Zvláštnosťou Bordeaux sú fľaše veľkosti marie-jeanne zodpovedajúce objemu 3 x 750 ml. Objem 4 x 750 ml majú fľaše s označením double magnum. Termín jéroboam je zasa vyhradený pre fľaše s objemom 6 x 750 ml. Najväčšími v Bordeaux sú šesťlitrové fľaše (8 x 750 ml) – označujú sa termínom imperial.

Páčil sa Vám článok? Podeľte a s ním na sociálnych sieťach.

Súvisiace produkty